Spotkanie z korespondentem wojennym - Marcinem Ogdowskim

17 grudnia 2014 r. Koło Naukowe Studentów Bezpieczeństwa Narodowego UKW zorganizowało spotkanie z Marcinem Ogdowskim - dziennikarzem i korespondentem wojennym.

Marcin Ogdowski - dziennikarz i korespondent wojenny (Irak, Afganistan); nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym. Wojskiem interesował się od dzieciństwa, które częściowo upłynęło mu na ucieczkach z toruńskiego poligonu przed żandarmerią wojskową. Wrodzony brak pokory - cechę, która jego zdaniem dyskwalifikuje go jako żołnierza – z powodzeniem wykorzystuje w pracy dziennikarza.
Kolejno w: „Nowościach”, „Przeglądzie”, „Super Expressie”, a od 2007 r. w portalu Interia.pl. Najbardziej znany jest z prowadzenia bloga zAfganistanu.pl, który od 2009 r. odpowiada na społeczne zapotrzebowanie na wiadomości z wojny – toczonej nie tylko w odległym kraju przez żołnierzy, ale także w Polsce przez ich rodziny, które walczą ze strachem, samotnością i przykrymi następstwami służby swoich synów, mężów i ojców. Na podstawie bloga ukazała się także książka „zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji” (2011 r.), która objaśnia kulisy obecności Wojska Polskiego u podnóża Hindukuszu.
Pisze o odwadze, ofiarności i odpowiedzialności żołnierzy. Nie najwyższych rangą oficerów, lecz szeregowców z oddziałów bojowych. Sam wielokrotnie uczestniczył z nimi w patrolach na terenie irackich i afgańskich wiosek, mieszkał w namiotach i dzielił wojenną codzienność: nudę wyczekiwania, euforię akcji, strach przed śmiercią i wymysły wojskowej biurokracji. Był wielokrotnie doceniany za przedstawianie wojska w obiektywny oraz nowoczesny sposób. To laureat m.in. nagrody dziennikarzy „Zielona Gruszka” (2011 r.) i małopolski „Dziennikarz Roku 2009”. Odznaczony Brązowym (2008 r.) i Srebrnym (2009 r.) Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, a ostatnio (2013 r.) wyróżniony także Buzdyganem, nagrodą nazywaną wojskowym Oscarem.