Zmarł Profesor Jan Waskan Zmarł Profesor Jan Waskan

Zmarł Profesor Jan Waskan

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego serdecznego kolegi, profesora Jana Waskana wieloletniego pracownika Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w latach 2009-2019 dyrektora Instytutu Nauk Politycznych, a ostatnio pracownika Katedry Myśli Politycznej i Ruchów Społecznych Wydziału Nauk o Polityce i Administracji.

Pan Profesor był absolwentem kierunku nauki polityczne w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1975). Stopień doktora historii uzyskał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w oparciu o rozprawę zatytułowaną „Koncepcje społeczno-polityczne Romana Rybarskiego” (1990). Habilitował się w zakresie nauki o polityce na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na podstawie pracy: „Problem przynależności państwowej ziem byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego w myśli politycznej obozu narodowego 1893-1921” (2008). Jego zainteresowania badawcze mieściły się na pograniczu nauk politycznych oraz historii, obejmując myśl polityczną, historię idei oraz geopolitykę.

Profesor Jan Waskan kierował także Zakładem Myśli Politycznej i Ruchów Społecznych.

Był członkiem Rady Wydziału Humanistycznego oraz ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Należał do Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, pełnił funkcję redaktora naczelnego „Świata Idei i Polityki” (2009-2019) oraz członka Rady Naukowej „Polish Biographical Studies”.

W naszej pamięci pozostanie nie tylko znakomitym specjalistą, ale zawsze uśmiechniętym i serdecznym przyjacielem całej społeczności akademickiej.

Rodzinie i bliskim Pana Profesora Jana Waskana składamy głębokie wyrazy współczucia.

Władze dziekańskie oraz pracownicy Wydziału Nauk o Polityce i Administracji

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę, 19 grudnia 2020 roku o godzinie 11.15 pożegnaniem Zmarłego w kaplicy przy kościele p.w. Chrystusa Króla.

O godzinie 12.00 nastąpi wyprowadzenie i przejazd do kościoła Garnizonowego
(p.w. Św. Katarzyny), gdzie zostanie odprawiona Msza Święta żałobna.

Po Mszy Świętej ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym nr 2
przy ul. Grudziądzkiej (naprzeciw Spomaszu).