Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Jednostka i państwo w cyberprzestrzeni - szanse i zagrożenia” - podsumowanie

W dniach 20-21 maja odbyła się organizowana przez WNoPiA Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Jednostka i państwo w cyberprzestrzeni – szanse i zagrożenia". O różnorodnych aspektach funkcjonowania jednostek i państw w cyberprzestrzeni, dyskutowali specjaliści – naukowcy i eksperci z kraju – reprezentujący dwadzieścia ośrodków naukowych w Polsce i zagranicy: z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Bułgarii, Słowacji i Estonii, przedstawicieli wielu dziedzin i dyscyplin naukowych zainteresowani cyberprzestrzenią i jej aspektami, a także praktycy reprezentujący instytucje i organizacje lokalne i krajowe. Pracami Komitetu Organizacyjnego Konferencji kierowała dr hab. Izabela Kapsa, prof. ucz.

W założeniach Organizatorów Konferencji, miała ona pełnić zarówno funkcję analityczno-diagnostyczną, jak i predyktywno-prognostyczną, która umożliwi "spojrzenie w przyszłość" - w tym przypadku rozpoznanie i scharakteryzowanie szans i zagrożeń związanych z funkcjonowaniem człowieka i państwa w cyberprzestrzeni. Służyła także integracji środowiska badaczy wspomnianych zagadnień wraz z ekspertami, aby pobudzić wymianę myśli, doświadczeń i wyników ich prac, co pozwoli na szybszy rozwój tego typu badań. Jest to istotne tym bardziej, że rozwój technologii postępuje szybko, a ustalenia badawcze są nie tylko ważne z perspektywy poznawczej, ale mają potencjał aplikacyjny - wyniki badań mogą być bowiem przydatne decydentom politycznym, organom władzy publicznej na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Znaczenie Konferencji, przyznając jej Patronat Honorowy docenili: Minister Cyfryzacji, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Dowódca Joint Force Training Centre, Dyrektor NATO Military Police Centre of Excellence, JM Rektor UKW oraz Polskie Towarzystwo Cyfrowe i Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Bydgoszcz oraz Radio PiK.

Projekt pt. „Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Jednostka i państwo w cyberprzestrzeni - szanse i zagrożenia”, został dofinansowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Doskonała Nauka II” w ramach modułu „Wsparcie konferencji". Wartość dofinansowania: 155 100,00 PLN, całkowita wartość 177 900,00 PLN.