Zarządzanie obszarami wiejskimi
Czas trwania studiów: 2 semestry
Cena: 2 000 zł za semestr
Celem studiów jest przygotowanie specjalistów wykorzystujących innowacyjne narzędzia do zarządzania rozwojem obszarów wiejskich. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom będą oni przygotowani do podjęcia pracy w administracji samorządowej oraz organizacjach społecznych i gospodarczych działających na obszarach wiejskich.
Studia przygotowują do pełnienia roli lidera lokalnej społeczności wiejskiej. Pozwalają na zdobycie wiedzy o podstawach zarzadzania strategicznego, sposobach pomiaru rozwoju lokalnego oraz założeniach polityki wiejskiej Unii Europejskiej. Uczestnicząc w zajęciach, słuchacze dowiedzą się także, jak określać potencjał obszaru wiejskiego oraz budować strategię rozwoju, która go wykorzysta. Ponadto poznają zewnętrzne źródła finansowania inicjatyw stymulujących rozwój wiejskich społeczności.
Studia przygotowują do pracy w zespołach złożonych ze specjalistów z różnych dziedzin zajmujących się zarządzaniem obszarami wiejskimi i ustalaniem hierarchii priorytetów oraz sposobów ich realizacji. Umożliwiają także uzyskanie kompetencji w zakresie jednego z dwóch modułów:
-
Budowa marki wsi – podczas zajęć realizowanych w ramach tego modułu słuchacze dowiedzą się za pomocą, jakich narzędzi budować markę wsi i wykorzystywać jej potencjał kulturowy.
-
Zarządzanie proekologiczne na obszarach wiejskich – moduł przygotowujący słuchaczy do zarządzania ochroną środowiska i kryzysami ekologicznymi na obszarach wiejskich.
Istotą studiów podyplomowych jest przygotowanie specjalistów, którzy będą rozumieli potrzebę nowoczesnego zarządzania obszarami wiejskimi, z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi. Słuchacze będą przygotowani do tego nie tylko teoretycznie, ale nabędą w tym zakresie także umiejętności praktycznych.
ADRESACI
Studia podyplomowe przeznaczone są dla pracowników administracji samorządowej, radnych i kandydatów na radnych gminnych i powiatowych z obszarów wiejskich (OW), sołtysów, przedstawicieli organizacji społecznych i gospodarczych działających na obszarach wiejskich, liderów wiejskich społeczności lokalnych oraz osób, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnego zarzadzania obszarami wiejskimi.
PERSPETKYWY ZAWODOWE
- administracja samorządowa
- organizacje pozarządowe
- Lokalne Grupy Działania
- jednostki pomocnicze gmin i powiatów
- instytucje animujące społeczność wiejską
- agencje rozwoju regionalnego
- instytucje kultury
- własna działalność wykorzystująca potencjał obszarów wiejskich
PRZEDMIOTY
- Obszary wiejskie w naukach społecznych
- Rozwój lokalny i paradygmaty rozwoju obszarów wiejskich
- Polityka wiejska Unii Europejskiej
- Podmioty zaangażowane w zarządzanie rozwojem obszarów wiejskich
- Partycypacja obywatelska
- Komunikacja wizerunkowa
- Partnerstwo publiczno-prywatne
- Strategia rozwoju obszaru wiejskiego
- Potencjał obszarów wiejskich
- Lokalne Grupy Działania
- Wykorzystanie nowych mediów w zarządzaniu wizerunkiem wsi
- Zarządzanie strategiczne
- Seminarium dyplomowe
Moduł I Budowa marki wsi
- Marketing terytorialny
- Budowa marki
Moduł II Zarządzanie proekologiczne na obszarach wiejskich
- Zarządzanie kryzysami ekologicznymi na poziomie lokalnym
- Problemy ekologiczne na obszarach wiejskich
WARUNKI ZALICZENIA
Podstawą zaliczenia studiów jest uzyskanie pozytywnej oceny z przedmiotów objętych programem studiów oraz projekt dyplomowy pozytywnie oceniony przez prowadzącego seminarium.
KIEROWNIK STUDIÓW PODYPLOMOWYCH
dr Barbara Panciszko
barpan@ukw.edu.pl